BraAgas a Kukulín

26.06.2018 20:00

Na nádvoří za romantikou

V úterý 26. června si vás dovolíme pozvat na zámecké nádvoří. Akci jsme dali název Romantický večer na zámku a troufáme si vám dokázat, že romantický neznamená unylý a bez energie. Pozvali jsme dvě kapely, pro které je zámecké nádvoří jak stvořené. BraAgas a Jana Hrubého s Kukulínem.

BraAgas je jednou z nejvýraznějších hudebních skupin v žánru world music a v žánru lidové historické hudby. Hraje od roku 2007 a má za sebou stovky koncertů, hraje doma v Čechách, na cestách po Evropě, ale i mnohem dál. Hrála na RainforestWorld music festivalu na malajském Borneu, na festivalu SurJahan v Indii a mnoha world music a historických akcích doma, ale převážně v zahraničí.

Od roku 2009, kdy kapela zvítězila v soutěži ColoursTalents, vydává své desky u vydavatelství Indies Scope. Album "Tapas" obdrželo prestižní ocenění Anděl 2009 v žánru world-music, album "Fuerte" bylo nominováno na cenu Anděl a v prvním kole cenu Apollo v roce 2012 a album "Yallah!" získalo cenu Anděl 2014. 16. 3. 2018 vyšlo nové (v pořadí již šesté) album BraAgas O ptácích a rybách. BraAgas se "našly" především v krásných písních sefardských Židů, v temperamentních i melancholických písních Srbska, Makedonie a Bulharska, ale i v drsných ženských zpěvech lidových písní severní Evropy. Okouzlí vás svými jedinečnými vokály, temperamentními rytmy, ale i netradičními dechovými a strunnými nástroji. Můžete se tedy těšit na vzácnou příležitost vidět a slyšet instrumenty jako nyckelharpa, cistra, dudy nebo šalmaje.

Představovat Jana Hrubého je asi zbytečné. Jan, který letos oslaví sedmdesátku, je bezkonkurenčně nejslavnější náš rockový houslista a některé slavné skladby si bez jeho housliček nedovedeme asi ani představit. Třeba Variace na renesanční téma (Láska je jako večernice) s Vladimírem Mišíkem (Honza mi kdysi prozradil, že ji poprvé otestovali na lidech právě v kuřimském klubu mládeže) nebo Kolej Yesterday pro Michala Prokopa. Počátkem devadesátých let Honzu oslovil takzvaný keltský rock a knihy J. R. R. Tolkiena, založil kapelu Kukulín a vydal s ní řadu skvělých desek. Cesta na severozápad, Arthur´s Stone, Burning Rose, Černý ovce (s Prokopem, Skoumalem a dalšími), Středozem, Stará vlna (Pastorální svita), Silmarillion…  Kapelu vedle něj dlouhodobě tvoří Jan Kolář (hoboj, anglický roh, klávesy, akordeon) a Ruda Hálek (akordeon), které v posledních letech doplnil irský harfeník Sean Barry. V této sestavě natočili v roce 2014 album nazvané prostě 7.

Věřím, že setkání těchto dvou uskupení vám přinese opravdu mimořádný zážitek a pokud k nám bude počasí milostivé, bude to hezký konec školního roku.

Kdy: 26.06.2018

Kde: nádvoří zámku Kuřim

V kolik: 20:00 hod.